23 listopada 2017 20:38 | Aktualności

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie to 7 listopada 2014r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustalił Sejm Rzeczypospolitej Polski, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.

Janusz Korczak powiedział ,,Nie ma dzieci są ludzie”, ,,Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały’’.

Konwencja o Prawach Dziecka to najważniejszy dokument międzynarodowy uchwalony przez ONZ w 1989r, zobowiązuje do uznania dobra dziecka za najważniejszy cel w traktowaniu człowieka-dziecka. Każde dziecko ma prawo do troski i pomocy, do pełnego i harmonijnego rozwoju swojej osobowości. Powinno wychowywać się w atmosferze miłości, szczęścia i zrozumienia, otoczone ochroną  i wsparciem dorosłych.

Uczniowie naszej szkoły w tym dniu obejrzeli prezentację o Konwencji Praw Dziecka oraz filmy edukacyjne pt. ,,Lekcje z Januszem Korczakiem’’, ,,Mam prawa- kampania informacyjna na rzecz praw dzieci niepełnosprawnych’’ oraz ,,Nie daj się - Nasze prawa’’.

Na zakończenie naszego apelu uczennica klasy VII Michalina Krzywańska  zaśpiewała  piosenkę o prawach dziecka ,,Mam prawo być, mam prawo żyć’’.

Beata Macioszek