Historia Szkoły

Po 3 miesiącach od zakończenia II Wojny Światowej, 3 września 1945r. zabrzmiał pierwszy dzwonek w tej szkole.

Początkowo praca była bardzo trudna, gdyż brakowało opału, odzieży, zeszytów, przyborów do pisania i pomocy naukowych. Nauczanie dzieci również nie należało do łatwych. Młodzież była przerośnięta i reprezentowała różny poziom przygotowania. Nauka odbywała się w klasach łączonych I – II, III – IV. Przez kolejne lata organizowano następne klasy. Funkcjonowały szkoły w Glicku, Sikorkach, Szczytnikach i Wołowcu.

W 1974r. nastąpiła zmiana obwodów szkolnych, w skład naszego obwodu weszły następujące miejscowości: Glicko, Orzechowo, Orzesze, Sikorki, Szczytniki, Wierzchy, Wołowiec.

W połowie lat 80-tych wzbogaciło się życie wewnętrzne szkoły. Uroczystości szkolne dostarczały wielu przeżyć emocjonalnych i estetycznych. Szczególnie miłą uroczystością stało się „pasowanie na ucznia”, czyli przyjęcie pierwszoklasistów do społeczności szkolnej oraz pożegnanie ostatnich klas. Ważnym podsumowaniem 8-letniej nauki było przyznanie „Srebrnej Tarczy”.

W latach 1997 – 1998 wyremontowano i zmodernizowano naszą placówkę. Powstała nowa ekologiczna kotłownia, dwie klasy  i salka do gimnastyki oraz węzeł sanitarny na miarę XXI wieku. Punkt filialny I – III z Sikorek został przeniesiony do Orzechowa. Nauka zaczęła odbywać się w jednym budynku.

W 1999r. nastąpiła reforma szkolnictwa, powstała 6-klasowa szkoła podstawowa.

Praca dydaktyczno – wychowawcza z dziećmi to nie tylko praca na lekcjach w szkole. Inną bardzo atrakcyjną formą działalności są wycieczki, wyjazdy do kina, wieczory poetyckie, klasowe wigilie.

W pracy szkoły zawsze dużą rolę odgrywała Rada Rodziców – organizator wielu uroczystości.

KADRA KIEROWNICZA OD 1945R.

Zygmunt Kański

Janina Wysowska